Kırklareli
24 Nisan, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

Değişim Kadınlarla Gelecek

Değişim Kadınlarla Gelecek
haber detay


Kısa adı EŞİK olan Kadınlar için Eşitlik Platformu yazılı bir açıklama yaparak ''DEĞİŞİM KADINLARLA GELECEK dedi. EŞİK tarafından yapılan yazılı açıklamada, 
Dipten gelen dalga: 81 İlin 11’ini kadınlar yönetecek. Çok sayıda kadın, belediye başkanlığı, meclis üyelikleri ve muhtarlıkları kazandı. Geliyoruz. 
31 Mart yerel seçimlerinde iktidar bloğu, halktan güvenoyu alamamıştır. Demokrasi ve halkın iradesine saygı gereği bir an önce erken seçime gidilmesi gerekir.Yerel seçim sonuçları açıkça gösteriyor ki, kadınlar aday gösterildiklerinde, halk kadınlara oy veriyor; kadınları yönetim mekanizmalarında görmek istiyor. 
Ülkenin her yerinden, her siyasetten ve her toplumsal kesimden Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK)’te buluşan kadınlar olarak, asla umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunun yapıldığı 28 Mayıs 2023 gecesi sonuçlar belli olur olmaz, yerel seçimler için tempoyu hiç düşürmeden çalışmaya devam kararı verdik. 28 Mayıs’tan beri her hafta hem nasıl bir yerel yönetim istediğimizi tartıştık, hem de yerel yönetimlerde eşit temsilin sağlanması için çalıştık. Bugün alınan seçim sonuçlarında kadınların büyük emeği olduğunu biliyoruz.Henüz kesin olmayan sonuçlara göre 30 büyükşehirden 5’ini ve 6 il belediyesini kadınlar yönetecek. Aydın Büyükşehir’de Özlem Çerçioğlu, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Tekirdağ’da Candan Yüceer CHP’den; Diyarbakır’da Ayşe Serra Bucak Küçük DEM Parti’den büyükşehir belediye başkanı oldu. AKP’li Fatma Şahin Gaziantep belediye başkanlığına yeniden seçildi. Ağrı’da Hazal Aras, Batman’da Gülstan Sönük, Siirt’te Sofya Alağaş, DEM Parti’den, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı, Edirne’de Filiz Gencan Akın CHP’den il belediye başkanlıklarına seçildi. Batman’da Gülstan Sönük’ün seçimi yüzde 64.5 oyla kazanması, “Giyeceğiniz çarşafın rengine karışmayız” diyerek ‘espri’ kılıfı altında tüm kadınları tehdit eden HÜDA PAR Batman Belediye Başkan adayı Serkan Ramanlı’ya tarihi bir ders oldu.   
Muhalefet partilerinin kazandığı 10 ilde kadın başkanların aldıkları oy oranı % 52.74 oldu. Afyon Evciler'den Antalya İbadı'ya, Denizli Merkezefendi'den Erzurum Karayazıya çok sayıda ilçede kadınların % 50'nin çok üzerinde oy aldığı görüldü. Örneğin İstanbul Bakırköy'de CHP'li Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu % 67.72 oy ile partisinin oyunu 10.86 puan artırdı. 31 üyeli belediye meclisinin 27'si CHP'li oldu. 9'u CHP'li, 1'i AKP'li 10 kadın belediye meclisine girdi. Yüksek oy rekoru % 86.08 ile Diyarbakır Lice’de DEM Partili Dilek Diyar Özer’de idi. Onu % 78,75 ile yine DEM Parti adayı Şadiye Kırmızıgül Hakkari Yüksekova'da takip etti. Bu seçimler ile kadınlar oy alamıyor, seçmen kadınlara oy vermiyor efsaneleri de çökmüş oldu. Aynı şekilde çok sayıda genç kadın da seçimleri kazandı. Çanakkale’nin Yenice ilçesi Kalkım beldesinde bağımsız olarak girdiği seçimleri kazanan 22 yaşındaki Zeynep Çelik de yerel seçimlerin sembol isimlerinden biri oldu.
11 ilin dışında, kesin olmayan sonuçlara göre, aşağıda listesini verdiğimiz pek çok ilçe belediyesini kadınlar yönetecek. İzmir’in toplam nüfusunun yüzde 40’ını ilçelerde seçilen 8 ilçe belediye başkanı kadın yönetecek.  İstanbul’un ve Antalya’nın 3 önemli ilçesinde kadın adaylar kazandı. Listedeki birçok ilçede ilk bir kez kadın başkan seçildi. Örneğin, Adana Seyhan’da Oya Tekin, Konya Karapınar’da Gönül Karabacak, Muğla Menteşe’de Gonca Köksal, Ordu Çamaş’ta Leyla Çıtır, Manisa Şehzadeler’de Gülşah Durbay, Burdur Bucak’ta Hülya Gümüş CHP’den; Şırnak İdil’de Türkan Kayır DEM Parti’den seçilen ilçe başkanlarının bazıları. Türkan Kayır aynı zamanda belediye yönetimine seçilen ilk Süryani kadın oldu. Bu yerel seçimlerde aynı zamanda çok sayıda kadın muhtar seçildi. Birçok kentte çok sayıda mahallede muhtarlıklar kadınlara geçti. Örneğin Balıkesir’in Bandırma ilçesinin 9 mahallesinde kadın muhtarlar seçildi. Akbelen ormanını korumak için yıllardır verilen mücadelenin öncü kadınlarından Necla Işık İkizköy’ün muhtarı oldu.31 Mart’ta seçilen kadın belediye başkanlarının, kadın meclis üyelerinin ve kadın muhtarlarının sayısı elbette olması gereken oranda değil ama katlanarak arttı. Aralarında EŞİK gönüllülerinin de olduğu çok sayıda kadın seçildi. Seçilen tüm kadınları ve onların seçilmesi için çaba harcayan partili, partisiz tüm kadınları kutluyoruz. Seçimlerde aday adayı olan, seçimlere katılan ancak seçilemeyen tüm kadın arkadaşlarımıza emekleri için ayrıca teşekkür ediyoruz. Tüm mekanizma ve alanlarda eşit temsili sağlayıncaya dek birlikte mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.
Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) olarak, tüm yerel yönetimler ve kadın-erkek tüm yerel yöneticiler için EŞİTLİKÇİ, MOR, YEŞİL, KAMUCU BELEDİYECİLİK İÇİN BEŞ ACİL ŞART belgemizi açıklamıştık. Eşit Yurttaşlık Hakkı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kent Planlaması, Kadınların Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Açıdan Desteklenmesi ve İklim Değişikliğine ve Afetlere Dirençli, Ekolojik Kentler başlıklarında özetlediğimiz belli başlı taleplerimizin yer aldığı metnimize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi tüm Türkiye’de bu taleplerimizin takipçisi olacağız.Tüm yaşam alanlarımızın rant ekonomisi, kent çeteleri, inşaat tekelleri, kayırmacılık ve kayyım siyasetiyle yönetilmesine son verilinceye kadar mücadeleden VAZGEÇMEYECEĞİZ!
Tüm baskılara rağmen, demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik ve laiklikte ısrar edenler kazandı 
Elindeki siyasi iktidarın tüm olanaklarını, hepimizin vergilerinden oluşan kamu kaynaklarını ve kamu medyası dahil tüm yandaşı medyayı hukuk dışı bir biçimde kullanmasına rağmen bu seçimin kaybedeni, iktidar bloğu oldu. İl genel meclislerindeki oy dağılımı da gösteriyor ki, toplum "yeter" diyor.
31 Mart yerel seçimlerinden ana muhalefet partisi CHP birinci parti olarak çıktı, iktidar bloğu ve bloğun sürükleyici partisi AKP bir önceki yerel seçimlere kıyasla büyük oy kaybetti. AKP'nin yöneteceği illerin milli gelir içindeki payı %19’da kaldı, CHP'nin yöneteceği illerin payı ise %73 oldu. 
Kısacası, iktidar bloğu, halktan güvenoyu alamadı. Demokrasi ve halkın iradesine saygı, iktidarın bir an önce erken seçime gitmesini gerektirir. İktidar bloğu halkın yerel seçim ihtarının gereği olarak 1 Nisan tarihinden başlayarak tüm siyasi partiler ve halkın, eşit koşullarda katılacağı; özgürlükçü bir ortamda dürüst ve adil bir seçim için hazırlıklara başlamalıdır.Bu seçim sonuçlarının da ayrıca gösterdiği gibi iktidar bloğunun yasa veya Anayasa yapmak için meşruiyeti yoktur. Bir kez daha söyleyelim; Bu Meclis ANAYASA yapamaz, başta temel hak ve özgürlüklerle ilgili yasalar olmak üzere, hiçbir yasaya dokunamaz. 
Yerelde ve her yerde eşitliği hayata geçirmek için herkes göreve denildi.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!