Kırklareli
24 Nisan, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  30.71
 • EURO
  32.91
 • ALTIN
  1967.5
 • BIST
  8994
 • BTC
  49397.326$

“Kanser’e Neden Olan Risk Faktörlerinden Kaçınma Erken Teşhis İle Mümkündür”

“Kanser’e Neden Olan Risk Faktörlerinden Kaçınma Erken Teşhis İle Mümkündür”
haber detay

 

 

Vatandaşların “Kanser ve Kanser’den Korunma” konusunda farkındalığını arttırmak için 1-7 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerin düzenlendiği “Kanserle Savaş Haftası” dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık şunları kaydetti: “Kanser, günümüzde sürekli artış gösteren halk sağlığı sorunudur. Ortak özellikleri nedeniyle birçok hastalık, Kanser başlığı altında toplanmaktadır. Dünyada ölüm nedenlerinde ciddi bir yüzdeliği olan Kanser’in önlenebilmesi ve tedavi edilebilmesi, Kanser’e neden olan risk faktörlerinden kaçınma erken teşhis ile mümkündür.

Kanser’e kalıtsal etmenler ile düzensiz beslenme ve stresli bir yaşamın sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar Kanser’e yakalanma riskini artırmaktadır. Dolayısıyla Kanser Hastalığı’na dair bilinçlenmek; zihnen ve bedenen sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmek, çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmek kanserle mücadelede önemli bir yer teşkil etmektedir.

Kanserle mücadelede devletimizin ilgili birimlerince yapılan çalışmaların yanında birey ve toplum olarak Kanser Hastalığı’nın farkında olmalı, bu hastalığa yol açan alışkanlıklardan uzak durmalı, başta kendimiz olmak üzere ailemizin sağlığına gereken özeni göstermeliyiz. Ayrıca Kanser’in erken tanı ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.

Gelişen teknoloji sayesinde, çağımızın en ölümcül hastalıklarından biri olan Kanser Hastalığı’nın tanı ve tedavisinde ilerlemeler kaydedilse de maalesef hala can almaya devam etmektedir. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Kanser konusunda bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması ve erken tanı konulması hastalığın tedavisinde büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle; “Kanserle Savaş Haftası”nın vatandaşlarımızın Kanser konusunda bilinçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, Kanserle mücadelede emek harcayan herkese başarılar diliyor, Kanser hastalarımıza acil şifalar diliyorum.”

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!